google-site-verification=zdeblWRZKoq2yhhgz8ll1b4eEgt4frEzyql69CPhNe4

Stali jsme se náborovým centrem

Registru dárců kostní dřeně

Stali jsme se náborovým centrem Registru dárců kostní dřeně

Společnost Cara Plasma se dne 1.10.2016 stala náborovým centrem Českého registru dárců kostních buněk. Pokud se do toho pustíte s námi, každým darováním můžete zachránit lidský život i vy. V Cara Plasma se můžete jednoduše registrovat a začít pomáhat. Zároveň se můžete stát i dárcem plazmy a pomáhat na dvou úrovních zároveň.

Na všech dárcovských centrech Cara Plasma se můžete zapsat do Českého registru dárců krvetvorných buněk a je jedno, zda jste naším dárcem krvní plazmy či nikoliv. Do registru dárců kostní dřeně se může zapsat kdokoliv, kdo má chuť a odvahu pomáhat a splňuje několik základních kritérií:

  • věk od 18 do 40 let 
  • ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí 
  • hmotnost dárce minimálně 50 kg 
  • výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění - ani v minulosti) 
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce) 
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí  
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR 

Proč se zapsat do Českého registru dárců kostní dřeně? 

Dárcovství kostní dřeně je jediným způsobem, jak pomoci pacientům s onemocněním krve (rakovinou krve). Nejčastěji jde o tzv. leukemii. Tato nemoc si nevybírá a jedinou šancí pro nemocné je transplantace krvetvorných buněk (kostní dřeně). V současné době se bohužel pro každého čtvrtého pacienta nenajde vhodný dárce. Proto je velmi důležité, aby počet lidí, kteří jsou ochotni pomáhat a doslova darovat život, narůstal. 

Pravděpodobnost, že budete vůbec vhodný dárce je sice malá a může trvat i několik let, než se najde pacient, se kterým budete mít shodu v HLA systému (povrch bílých krvinek). Na druhou stranu již teď může v nemocnici ležet pacient, kterému vaše kostní dřeň zachrání život. S každým novým dárcem v registru se tak naděje na záchranu života zvyšuje. 

Předem vám děkujeme za pomoc, bez vás by to nešlo!